انواع وام مسکن و شیوه‌ی دریافت آن ها

این روزها خیلی از مردم برای ‌سرمایه‌گذاری پرسود به سراغ مسکن‌ می‌روند و حتی برخی برای رهایی از مستاجر بودن، سعی دارند تا یک خانه هر چند کوچک نیز برای خود خریداری کنند تا با یک تیر دو نشان بزنند، یعنی هم ‌سرمایه‌گذاری و هم داشتن یک سقف بالای سر بدون نیاز به پرداخت ماهیانه اجاره و یا مهیا کردن پول پیش.

تسهیلات وام مسکن بسیاری وجود دارد که به زوج‌های جوان برای خرید خانه و مسکن کمک‌ می‌کند. اما محاسبه اقساط وام مسکن و شیوه دریافت آن‌ها از جمله سوالات بسیار مهم به شمار‌ می‌رود. در این مقاله از ساسان ولنجک‌ می‌خواهیم به انواع وام‌های مسکن در سال 1403 بپردازیم.

وام خرید مسکن بانک مسکن

شما باید از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در بازار سرمایه که به آن وام اوراق مسکن‌ می‌گویند، به ازای هر 500 هزار تومن یک برگ اوراق بخرید که معمولا قیمت هر برگ اوراق 125 هزار تومان است. به عنوان مثال اگر قصد دریافت وام 70 میلیونی دارید، باید 140 برگ اوراق بخرید که حدودا هزینه آن 16 میلیون و 800‌ می‌شود.

زمانی که اوراق را خریداری کردید، دیگر نیاز نیست برای دریافت وام در نوبت بمانید. اقساط وام مسکن نیز به دو روش ساده یا پلکانی قابل پرداخت است. هم‌چنین محدودیت دفعات نیز وجود ندارد.

وام مسکن یکم 1403

این یکی از پرطرفدارترین وام مسکن است که  از طریق بانک مسکن در اختیار درخواست‌کنندگان قرار‌ می‌گیرد و مبلغ آن نیز به مرور زمان، افزایش داشته است.

در شهر تهران وام مسکن یکم در سال 1403 به صورت انفرادی 80 میلیون تومان و برای مراکز استان شهرهایی که بیش از 200 هزار جمعیت دارند تا 60 میلیون و در سایر مناطق 40 میلیون‌ می‌باشد.

بازپرداخت این وام مسکن 1403 به صورت 12 ساله‌ می‌باشد.

وام 20 میلیون تومانی

این وام از محل صندوق پس انداز مسکن ارائه‌ می‌شود و سقف این تسهیلات 20 میلیون تومان بوده و سن ساختمان شما حداکثر باید 30 سال باشد. شما به 3 میلیون تومان به عنوان حداقل میزان سپرده نیاز دارید و باید حداقل یک و حداکثر دو سال صبر کنید.

سود این وام 11 درصد و حداکثر زمان باز پرداخت این وام 12 سال است که ماند وام‌های دیگر‌ می‌توان به روش ساده و پلکانی آن را پرداخت کرد.

وام مسکن بازنشستگان

این وام مخصوص بازنشستگان است که سقف آن برای متاهلین 500 میلیون و تومان و افراد مجرد 350 میلیون تومان است. فرد متقاضی نباید در 10 سال گذشته وامی دریافت کرده باشد و هم‌چنین متقاضی و همسرش نباید صاحب‌خانه باشند.

وام خرید زمان

این وام در واقع یک طرح دیگر از محل صندوق پس انداز مسکن است که بعد از سپرده‌گذاری به مدت 6 ماهه‌ می‌توانید از امتیاز حساب صندوق پس انداز مسکن خود استفاده کنید و از 8 تا نهایتا 12 میلیون وام دریافت کنید.

شما برای این که این وام را دریافت کنید، باید دو برابر مبلغ وام را به مدت 6 ماه به عنوان سپرده‌گذاری ارائه کنید. نرخ سود این وام نیز11 درصد است که‌ می‌توان بازپرداخت آن را طی 12 سال انجام داد که اگر مبلغ بیمه را کنار بگذاریم، ماهیانه 165 هزار تومان‌ می‌شود. از سوی دیگر، سن خانه‌ای که‌ می‌خواهید به این وسیله خریداری کنید نباید بیش از 25 سال باشد.

وام مسکن جوانان

این وام تسهیلاتی است که از سوی دولت و بانک‌ها برای جوانان بالای 18 سال (چه مجرد و چه متاهل) در نظر گرفته است تا بتوانند با حساب سپرده ‌سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، برای خرید خانه آینده خود برنامه‌ریزی کنید.

فقط خانه اولی‌ها‌ می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند و سود دوران مشارکت 9 درصد است و‌ بازپرداخت این تسهیلات 20 ساله می‌باشد.

وام مسکن روستایی

دولت برای جبران آسیب‌هایی که بلایای طبیعی به خانه‌های روستایی وارد کرده است و هم‌چنین به منظور پیشگیری از این امر، وام مسکن روستایی را مهیا نموده است. این وام در حال حاضر 350 میلیون تومان به ازای ساخت هر واحد مسکونی است که سود آن 5 درصد است.

وام ساخت مسکن

این وام بدون سپرده است و یکی از پرطرفدارترین تهسیلات ملکی در بین سازنده‌ها به شمار‌ می‌رود. سود مصوب شورای پول و اعتبار برای این وام 18 درصد است و مبلغ آن برای کلانشهرها 750 میلیون و برای سایر مراکز استان‌ها 650 میلیون و سایر شهرها 600 میلیون تومان است.

وام تعمیر مسکن

این وام تنها به افرادی تعلق‌ می‌گیرد که صاحب‌خانه هستند و در صندوق پس انداز مسکن حساب دارند و برای کسانی قابل دریافت است که از طریق خرید اوراق اقدام به دریافت وام‌ می‌کنند.

شما پس از افتتاح حساب، باید اوراق ممتاز خریداری کنید. سقف این وام هم 160 میلیون تومانی با سود 18 درصد و بدون نیاز به ضامن است.

در واقع ضامن این وام همان خانه شما است که در زمان پرداخت کامل اقساط در رهن بانک باقی خواهد ماند. اما برخی اوقات ضامن و یا سفته نیز از شما درخواست شود.

دیدگاه بگذارید